Pinterest Google+ Instagram Youtube

Wanna z hydromasażem na miarę Twoich potrzeb

Inwestycja w wannę z hydromasażem to często inwestycja na długie lata.  Ofertę wanien z hydromasażem można dzisiaj znaleźć w asortymencie wielu firm, począwszy od wykwalifikowanych producentów jak RAVAK aż do firm montażowych, które połączą wskazaną wannę z wybranym systemem.  Przed zainwestowaniem dużej sumy pieniędzy warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

Hydromasážní systémy RAVAK

Jak wybrać odpowiednią wannę do zabudowy systemem hydromasażu?

1. Wybierz akryl

Systemy hydromasażu można zamontować praktycznie w każdej wannie, zwłaszcza w akrylowej.  Jednak, aby system tworzył z wanną funkcjonalną i logiczną całość warto zwrócić uwagę na jakość materiału z jakiego jest wykonana, rozmiar wanny, kształt wanny i szerokość jej krawędzi oraz miejsce umieszczenia odpływu.

Wanny akrylowe dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach oferując elastyczność w doborze produktu do wymagań łazienki. Są cieplejsze od emalii.

2. Przemyśl rozmiar

„Podstawowym kryterium przed wyborem wanny jest jej rozmiar. Naszym zdaniem idealnym wymiarem  jest szerokość min. 75 cm i długość min. 170 cm" mówi Martin Zítek - specjalista ds. systemów hydromasażu RAVAK. „Są firmy, które instalują systemy do mniejszych wanien, ale nie jest to zbyt szczęśliwe rozwiązanie. W takiej wannie powinniśmy się czuć wygodnie, chowając ramiona pod powierzchnią ciepłej wody. Wanny stworzone z myślą o komforcie i montażu systemu hydromasażu są zaplanowane w każdym centymetrze, a kształt wewnętrzny wanny odpowiada ułożeniu ciała w kąpieli" dodaje Zítek. Drobnym, ale praktycznym detalem jest miejsce umieszczenia odpływu wanny, który najczęściej jest umieszczony w nogach wanny, gdzie nie przeszkadza w rozmieszczeniu dysz. W wannach designowych odpływ zazwyczaj umieszczony jest w połowie dłuższego boku wanny, co w żadem sposób nie ogranicza działania systemu.

Jak wybrać system hydromasażu?

1. Wybierz wannę z systemem producenta

Są dwa sposoby wyboru wanny z hydromasażem. Tym bardziej ryzykownym sposobem jest wybór wanny i późniejsza instalacja systemu hydromasażu zgodnie z dostępnym budżetem i potrzebami. Jeśli zdecydujesz się na taki krok poszukaj specjalisty i poradź się jaki system wybrać, tak aby spełniał swoje funkcje i współgrał z kształtem wanny. Łatwiejszym i bezpieczniejszym sposobem jest wybór wanny z hydromasażem bezpośrednio od producenta. Ma on doświadczenie w projektowaniu wanien, inwestuje w technologie i rozwój, a każda wanna z hydromasażem tworzy spójną całość.  Wybierz sprawdzone rozwiązania i systemy dedykowane do wanien RAVAK:

hydromasážní systémy RAVAK pro vany You
You
hydromasážní systémy RAVAK pro vany LoveStory II
LoveStory II (dla dwóch osób)

2. Jakie efekty oczekujecie

Obecnie systemy hydromasażu możemy podzielić na wodne (hydro) i powietrzny zwany też perełkowym (air). Hydromasaż działa dzięki odpowiedniemu ciśnieniu wody, które jest wytwarzane przez pompę wodną.  Dysze wodne są umieszczane zazwyczaj w bocznych, przednich i tylnich częściach wanny.  Masaż wodny jest zalecany zwłaszcza po wysiłku fizycznym np. związanym z uprawianym sportem i przyśpiesza regenerację. Poprawia ukrwienie i ma pozytywny wpływ na ukrwienie systemu kostno-mięśniowego.

Masaż powietrzny  ma silne działanie relaksujące i pozytywnie wpływa na wygląd skóry tonizując ją i poprawiając ukrwienie. W przeciwieństwie do masażu wodnego powietrze pod ciśnieniem wytwarzane jest przez sprężarkę i wdmuchiwane jest do wanny dyszami o mniejszej średnicy. Dysze powietrzne najczęściej umieszczane są w dnie wanny. 

Oba systemy (wodny i powietrzny system) mogą być połączone w jeden system.

Korzyści z masażu wodnego i powietrznego łączy w sobie system Whisper, który jako jedyny na rynku oferuje hydromasaż oparty na mieszaninie powietrza i wody z dna wanny. Dzięki tej unikalnej kombinacji system zapewnia delikatny i bardzo przyjemny masaż, odpowiedni nawet dla osób o wrażliwej skórze. System wykorzystuje tylko jeden agregat, co czyni go bezkonkurencyjnie cichym i zarazem ekonomicznym.

Dodatkowe opcje oferowane przez system hydromasażu?

Oferty producentów różnią się nie tylko ilością i rodzajem dysz dostępnych w systemie, ale także dodatkami dostępnymi w standardzie. Wśród dodatkowych opcji, dostępnych w standardzie w zależności od systemu, znajduje się chromoterapia, podgrzewanie wody, dezynfekcja czy ozonowanie.

Chromoterapia oparta na leczniczych właściwościach kolorów i światła może zostać zainstalowana w każdej akrylowej wannie. Pracuje jako oświetlenie podwodne, które może ożywić kąpiel kolorami lub białym światłem. Chromoterapia umożliwia płynne przechodzenie kolorów lub zatrzymanie funkcji na ulubionej barwie. RAVAK oferuje Chromoterapię H2O Color, która jest samodzielnym produktem i może być montowana niezależnie od systemów hydromasażu. 

Na co warto zwrócić uwagę

1. Głośność systemu

Systemy wodne nie są zawarte w kategorii produktów objętych obowiązkiem podawania poziomu hałasu. W związku z tym producenci nie mają obowiązku podawać jego poziomu.  Dlatego warto pamiętać o tym kryterium i wybrać system, który będzie cichszy niż inne dostępne na rynku.

2. Prawidłowe umieszczenie dysz w systemie hydromasażu

Część firm umieszcza dysze zgodnie z życzeniem klienta. Doświadczony producent wanien z systemami hydromasażu  przy umieszczaniu dysz powietrznych będzie unikał np. instalacji dysz powietrznych w tylnej części wanny pamiętając o zasadach umieszczania dysz w rejonie kręgosłupa. Mikrodysze umieszczone zbyt blisko powierzchni wody nie będą skutecznie masowały. Podobnie lokalizacja małych dysz powietrznych w części tylniej nie zaoferuje dostatecznego efektu masażu. Często producenci oferują tak zlokalizowane dysze jako bonus zapominając o zdrowotnych właściwościach systemu.

3. Wewnętrzna kompatybilność komponentów

Zapytaj sprzedawcę w jaki sposób jest opróżniany system po spuszczeniu wody z wanny. Zdarza się, że w przewodach pozostają resztki wody powodując po pewnym czasie uwalnianie zanieczyszczeń i brzydkiego zapachu. 

Kiedy zacząć planowanie?

Planowanie wanny z hydromasażem rozpocznij już na etapie planowania łazienki. Wanna z hydromasażem wymaga podłączenia do sieci elektrycznej, kanalizacji, podłączenia baterii itd. Sprawdź u producenta wanny z systemem HMS jak są rozmieszczone podłączenia do wody, sieci elektrycznej, zobacz również jaki kształt będzie miała wanna i gdzie należy umieścić wejście do kanalizacji oraz otwory montażowe. Doświadczony producent dostarczy potrzebną dokumentację i informacje ułatwiające przygotowanie łazienki do instalacji wanny z systemem hydromasażu.

Uwaga! Z punktu widzenia późniejszej konserwacji systemu hydromasażu korzystniejszym rozwiązaniem jest zabudowanie wanny panelem niż płytką, który umożliwia łatwy i szybki dostęp do systemu. Dodatkowo panel ma ergonomiczny kształt, który oddaje design wanny i umożliwia wygodne podejście. Planując prace wykończeniowe warto wziąć pod uwagę terminy dostaw proponowane przez producentów poszczególnych elementów wnętrza łazienki.

Gdzie kupić?

1. Zaufaj tradycyjnym producentom z doświadczenie, własnym serwisem i certyfikowanymi produktami. Większą pewność daje zakup systemu hydromasażu u producenta wanny na przykład RAVAK.

2. Sprawdź czy produkt jest objęty dostatecznie długą gwarancją zarówno na wannę, jak i na system hydromasażu oraz jego szczelność. Standardowo możesz wymagać 5-letniej gwarancji na system hydromasażu oraz jego szczelność. 

3. Wykorzystaj konfiguratory on-line. Najbardziej zaawansowane systemy dobierzesz z konfiguratorem  systemów hydromasażu dostępnym na stronie RAVAK. Pozwoli on w 7 prostych krokach na wybór parametrów wanny i systemu wraz z akcesoriami oraz przygotowanie kalkulacji cenowej na docelowy produkt, który spełni oczekiwania.

4. Uważnie zapoznaj się z pracą systemu i sposobem sterowania. W wannie masz się relaksować, a sterowanie systemem powinno być intuicyjne.

5. Decydując się na producenta wanny z systemem hydromasażu preferuj firmy, które oferują usługi montażu swoich produktów. Instalacja powinna objąć wypoziomowanie wanny, podłączenie wody oraz zasilania, uziemienie, napuszczenie do wanny wody i sprawdzenie jej szczelności, uszczelnienie wanny i montaż panelu przedniego. Serwisant lub instalator powinien również przeprowadzić krótkie szkolenie z obsługi funkcji systemu oraz sposobów jego konserwacji.