Instagram Youtube Pinterest LinkedIn

Na co zwrócić uwagę przy instalacji odpływu liniowego?

odtokový žlab ChromeZastanawiasz się nad instalacją nowej kabiny prysznicowej bez brodzika, bezpośrednio na podłodze? Rozważ wszystkie okoliczności i dopilnuj całego procesu instalacji. Tylko precyzyjna instalacja wszystkich elementów (kabiny prysznicowej, odpływu liniowego i płytek) zagwarantuje pełną funkcjonalność łazienki przez lata użytkowania.

Odpływy liniowe mają przewagę w łazienkach, w których nie sprawdzają się tradycyjne rozmiary brodzików prysznicowych. Dostępne są w różnych wzorach, które podkreślą estetykę całej łazienki. Dobrym przykładem są oryginalne odpływy liniowe Chrome które swym kształtem nawiązują do pozostałych elementów konceptu łazienkowego Chrome. Odpływy RAVAK dostępne są z tworzywa sztucznego oraz ze stali nierdzewnej w długości od 30 cm aż do 105 cm.

Od czego zacząć przed rozpoczęciem pracy?

1. Sprawdź podłogę
W pierwszej kolejności sprawdź ze specjalistą np. technologiem robót wykończeniowych czy nie ma przeciwwskazań do zamontowania odpływu. Zdarza się, że to rozwiązanie nie jest zalecane w wysokich budynkach, gdyż wymagane jest zachowanie minimalnej wysokości zabudowy - od 75 mm. Niektórzy producenci zalecają zachowania niższej wysokości, która jest niezgodna z normą 50 mm wysokości dla montażu syfonu. Kolejnym etapem jest określenie materiału z jakiego wykonana jest podłoga, czy jest to płyta czy cegła.

2. Wybierz odpowiedni produkt
Przy wyborze odpływu należy zwrócić uwagę na :

 • Wielkość przepływu (w zależności od dobranej deszczownicy, zestawu prysznicowego, panelu z hydromasażem).
 • Miejsce instalacji (warunki domowe, pomieszczenia ogólnodostępne).
 • Częstotliwość użytkowania (łazienka w mieszkaniu singla, dom rodzinny, basen, sauna) – przy okazjonalnym użytkowaniu wybierz kratkę odpływową z suchą lub łączoną ochroną przed niechcianymi zapachami; na basen wybierz odpływ ze specjalnego materiału.
 • Miejsce montażu (w przestrzeni, przy ścianie itd.).
 • Jakość syfonu (syfon powinien być specjalnie zaprojektowany do odpływu liniowego i wyposażony w specjalny system zapobiegający zatrzymywaniu się nieczystości. Nigdy nie wybieraj odpływu liniowego z tradycyjnym syfonem brodzikowym. Takie połączenie z nierdzewnym odpływem liniowym nie sprawdzi się i może być nieefektywne).

Pamiętając o tych informacjach łatwiej jest podjąć decyzję jaki odpływ liniowy wybrać. Warto rozważyć zakup odpływu liniowego od producenta kabin prysznicowych, który zaproponuje profesjonalne rozwiązanie oparte na doświadczeniu w projektowaniu realnych łazienek.

Kabina prysznicowa powinna mieć odpowiedniej wysokości listwę progową. Zalecana wysokość listwy to 10 mm.

Płytki ceramiczne w średnich i mniejszych formatach umożliwiają lepsze przygotowanie odpowiedniego spadku
( 2%) w kierunku odpływu. Zaletą płytek w mniejszych formatach jest większa ilość połączeń (fug), które mają lepsze właściwości antypoślizgowe.

3. Dobre przygotowanie podłogi
Instalacja odpływu wymaga nałożenia kilku warstw betonu, hydroizolacji, kleju, płytki, etc. Konieczne jest ścisłe przestrzeganie instrukcji montażu produktu. Należy również zauważyć, że grubość płytki i kleju powinna odpowiadać wysokości krawędzi odpływu.  Częścią odpływów liniowych RAVAK jest samoprzylepny pasek hydroizolacyjny, który umożliwi precyzyjne połączenie izolacji podłogi z izolacją odpływu.

odtokový žlab RunwayDlaczego warto wybrać odpływ liniowy RAVAK?

 • Jest w stanie zapewnić szybki odpływ wody (przepływ aż 60l/min).
 • Ma samoprzylepny hydroizolacyjny pasek, który umożliwi płynne przejście między izolacją podłogi a odpływem
 • Budowa pozwala na łatwe czyszczenie syfonu.
 • Wykończenie z błyszczącej stali nierdzewnej zmniejsza osadzanie się nieczystości na odpływie.
 • Zapewnia wygodny dostęp do kanalizacji.
 • Ma niską wysokość zabudowy (już od 75 mm w produktach z tworzywa sztucznego).
 • Objęty jest 25 letnią gwarancją.